Výstava: ŽENA Č. 37 PETR HEJCMAN / FOTOGRAFIE

Od 1. března do 2. dubna 2023 malý sál Společenského centra - Kina 70 
Výstava fotografií Petra Hejcmana: ŽENA Č. 37
Výstava je otevřena v provozní době Společenského centra – Kina 70 a na požádání.

 

Petr Hejcman žije a pracuje v Kolíně. Věnuje se fotografování a filmování především s regionální tématikou. Zachycuje důležité obrazy a události Kolínska nekomerčním způsobem. Přispívá svými fotografiemi do knih, tiskovin a propagačních materiálů města Kolína, Regionálního muzea Kolín a farnosti Kolín. Některé z jeho snímků jsou již uchovány v Národním muzeu fotografie.

K velmi populárním patří zejména jeho fotografická zachycení z cest po Arménii, Náhorním Karabachu a Ruském severu. Účastní se celostátních i mezinárodních soutěží. Je držitelem řady ocenění za fotografii i film. Dnes tvoří digitálním snímáním, nicméně mnoho jeho fotografií bylo pořízeno na film.

Je především fotografem reportáže a dokumentu. Již od dětství se zaměřuje na fotografování lidí. Zachycuje člověka v krajině, při práci a ve volných chvílích. Jeho snímky lidí v krajině jsou spíše romanticky laděné, zatímco ateliérové focení má fantastický náboj. Samotné fotografie krajiny jsou pak více dramatické než romantické. Ve své práci ukazuje dramatičnost, romantiku, fikci, lidskost a skvost. Techniky softwaru využívá minimálně, více si pomáhá technikou, jak říká: „Co je po ruce, jako jsou předměty, prostředí, světlo apod.“

Začal vystavovat v roce 1999 samostatnou výstavou v Kině 99 nazvanou Tváře filmu. Poté následovaly další výstavy např. Čas bytí, Noemova archa, Franz Kafka Kolínský, Socha a město, Tam na druhém břehu, Via Lucis1989 – 2009, Spirála života, Město nad řekou, Skrytá identita, Touhy a další v knihkupectví Arton Kolín, Galerii Naivní anděl Kolín, Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci, Kině 99, Infocentru Kolín, na Zvonici Sv. Bartoloměje, kolínských restauracích a akcích.